Koskenkorvan urheilutalo saadaan uudelleen käyttöön to 12.2.2026 klo 12.00. Samoin Koskenkorvan Bingo palaa takaisin tuttuun paikkaan pe 13.2. klo 18.30.
”Vierailu Huissilla jäi täten vain yhden illan visiitiksi. Bingo keräsi kuitenkin Huissille lähes 130 pelaajaa ja ilta oli kaikin puolin hieno kokemus. Toivottavasti saamme sieltä uusia pelaajiakin jatkossa Koskenkorvalle. Taukoa bingon peluuseen ei tullut ja pääsemme jatkamaan heti perjantaina Koskenkorvalla”, kertoo KoU bingojaoston puheenjohtaja Hannu Ulkuniemi.
Koskenkorvan urheilutalo suljettiin varotoimenpiteenä maanantaina 2.2., koska rakennuksen alakattorakenteissa havaittiin painumia, jotka aiheuttavat mahdollisen turvallisuusriskin. Rakennesuunnittelija tarkasti havaitut riskikohdat viikolla 6 ja lausunnossaan rakennesuunnittelija toteaa tekemiensä tarkistusmitoituksien ja suorittamansa kohdetarkastuksen perusteella, että rakennuksen kantavissa rakenteissa ei ole akuuttia romahtamisvaaraa, mutta alakattorakenteiden kiinnitystavassa on heikkouksia. Lausunnossaan rakennesuunnittelija suositteli alakattojen tarkastamista ja tarvittavilta osin alakattojen uudelleen kiinnittämistä ruuvaamalla.
Kunta on toteuttanut suositellut toimenpiteet viikon 7 aikana ja työt valmistuvat siten, että urheiluhalli kuntosaleineen voidaan ottaa uudelleen käyttöön torstaina 12.2. klo 12.00 alkaen.
Lisätietoja
Paavo Perälä, tekninen johtaja
Ilmajoen kunta 044 419 1300
Anssi Juupaluoma, kiinteistömestari
Ilmajoen kunta 044 419 1793
Marko Kivimäki hyvinvointipäällikkö
Ilmajoen kunta 044 419 1297
Hannu Ulkuniemi, KoU bingojaoston pj.
040 074 0855
Aki Kuusisto, KoU puheenjohtaja
040 505 5934
Kuva: Merja Purola
Teksti Jani Karvonen
